Rád bych se s vámi podělil o zkušenosti, které mě osobně můžou "vykopnout" mozek z hlavy.
TERYY je vycvičená jako ASISTENČNÍ PES a chování k ní má svá pravidla a zásady. JESS je holka šikovná, která vše chytá a učí se od TERRY, má to všechno ale jedno velké ALE!
Když dám jakýkoli povel, např. "ZŮSTAŇ" nebo "SEDNI" - NESMÍ si NIKDO Z OKOLÍ dovolit dělat na psa "ťuťu ňuňu a volat na ně pojď ke mě, tady ti dám dobrotu"!. Když už je to osoba známější, pes za určitých bezpečnostních opatření povolení dostat může - ALE pak nastane situace, že je to je osoba hodně blízká a známá a JÁ POTŘEBUJI aby pes zůstal na místě. Povel ode mě dostane a poslechne /myslím psa/ a ONA osoba začne šišlat, tleskat a pod. a k tomu šustit sáčkem piškotů a osobitým tónem mluvit na mě - "ale prosím tě, pořád by si po nich něco chtěl, jsi nějaký nervózní, pojďte ke mě, já vám dám dobrůtku, táta je na vás zlý" - tak co myslíte že obě udělají? Výchova a nepovel v háji i s mojí autoritou! A to můžete lidem říkat 200% NEDĚLEJTE TO a POŘÁD TO BUDOU DĚLAT!
Jeden jasný příklad bych měl, ale raději se moc rozepisovat nebudu, protože TRNU hrůzou, kdy a kde se tato situace zjeví a já budu MUSET udržet dvě "chlupatice" na "uzdě" aby nepřeběhly přes silnici, protože tam na ně někdo volá - a volá ten nejznámější - ještě hůř jmény a holky vědí že je tam pamlsek a silnice nebo byt /to je ve výsledku jedno kde/ - ale KDYŽ JÁ ŘEKNU SEDNI, sednou a poslechnou - a když DRUHÝ NERESPEKTUJE /teď myslím člověka/ moje rozhodnutí a povel a stále volá a jmenuje, je to známka NERESPEKTOVÁNÍ JAK HOLEK, TAK MĚ!
JÁ SÁM vím z jakého důvodu jsem TEN povel dal/ - pak nemám a nechci jít směrem NERESPEKTU kdekoli - nebo jít k někomu do bytu, kdo mě nedokáže akceptovat a nebo respektovat. Protože vím, že v tu ránu je jakýkoli výcvik a povel zbytečný!
Pak nastane situace povelu "POZOR AUTO", kdy se holky zastaví, usadí a z druhé strany silnice na nás mává paní a volá na obě holky jmény - TERRY i JESS ji dobře znají a tak věří, že nejsou v ohrožení - já mám žílu na čele, protože hrozí střet psa s autem, mě s autem /protože běžím hned v závěsu - ne-li předvoj/, veterinární ošetření a nedej Bože úmrtí psa - ale ona osoba se diví, že jsem na ni nazlobený! A kdo mě zná, já to dám a umím dát patřičně najevo! A tím vznikají zbytečné konflikty! Takto to nefunguje a fungovat u mě nikdy nebude!
Právě tato paní venčí fenu, stará se o NI a ta fena není její - je to Bordel kolie a pes venčí všechny jen ne sebe! Vidět pobíhajícího člověka za psem na vodítku /ať je to paní nebo majitel, je jedno - vždy to vypadá stejně/, kteří běhají všude a ten "venčitel" div ne s astmatickým dýchátkem s nesocializovanou a agresivní fenou, která by pokousal kdejakého psa mě fakt ničí a lituji toho psa a celé jeho výchovy! Protože ten PES sám neví kam patří! Prostě neví, protože si "někdo" pořídil stylového psa a nedal a nedává mu to, co potřebuje! HOWG!
NEPOŘIZUJTE SI PSA, KDYŽ NA NĚJ NEMÁTE ČAS!
A co je nejhorší situace? Když mají holky transparentní vesty /je samotné je ta vesta sama o sobě sere/ a je volání na ně jménem , tleskání, šišlání a mávání.
Tak v tento moment kvetu - neakceptování majitele, podtrhávání autority majitele a hrozba neuposlechnutí povelu!!!
Tak si řekneme, proč nesahat na cizí psy a proč je nelákat na laskominy, ano?
Proč nesahat na cizího psa bez svolení majitele:
Setkání se psem na veřejnosti může být příjemný zážitek – pro milovníky zvířat jsou psi nejen roztomilí, ale často vzbuzují i chuť je pohladit nebo si s nimi hrát. Přestože většina psů jsou přátelští a klidní, je důležitá otázka "mohu se pomazlit" - protože ne každý pes má rád, když na něj sahají cizí lidé a za určitých okolností reagovat neočekávaně. Sahání na cizího psa bez svolení majitele může mít nežádoucí důsledky, jak pro člověka, tak pro samotné zvíře, a proto bychom vždy měli přistupovat k setkání se psem opatrně a respektovat pravidla, která jsou nastavena majitelem.
Každý pes je jiný a má odlišné zkušenosti.
Psi mají, stejně jako lidé, různé povahy, úrovně socializace a zkušenosti s lidmi i jinými psy. Některé psy mohou cizí lidé vyloženě děsit, zvláště ty, kteří v minulosti zažili trauma nebo nepříjemný zážitek. Pes může reagovat na dotek cizího člověka agresivně nebo bojácně, což může vést k nechtěným situacím, kdy se pes pokusí utéct, schovat se, nebo dokonce zaútočit. Proto je důležité, abychom se nesnažili na psy sahat, pokud neznáme jejich povahu, a pokud sami psa a majitele neznáme!
Pes může chránit své teritorium nebo svého majitele /i třeba matku s dítětem v kočárku/.
Psi mají přirozenou tendenci chránit své území, majitele nebo rodinu. Pokud je pes se svým majitelem na vodítku, může cítit potřebu bránit svého člověka před „neznámým vetřelcem.“ Případný dotek nebo i přiblížení může pes vyhodnotit jako ohrožení, a to i přesto, že je člověk ve skutečnosti přátelsky naladěný. Taková situace často vede k napadení či kousnutí. Důvěru psa je třeba budovat postupně, a pokud jste cizí, musíme respektovat, že vás pes vnímá jako někoho, koho je třeba hlídat nebo od kterého se držet dál.
Pes může být ve výcviku nebo v zátěži.
Na ulici nebo v parku se můžete setkat s psy, kteří jsou právě v procesu výcviku, učí se poslušnosti nebo pracují jako služební /asistenční/ psi – například vodící psi pro nevidomé, asistenční, vodící psi nebo psi nasazení u záchranných složek. Tyto psy by člověk neměl rušit, a to ani dotykem, ani mluvením. Rušení výcviku či výkonu může psa vyvést z míry, což znamená jak pro samotného psa, tak jeho majitele, který se na psa v konkrétní situaci spoléhá. Služební psi jsou obvykle označení, ale ne vždy to tak je, a proto je lepší vždy požádat majitele o svolení, pokud si přejeme psa pohladit nebo se s ním seznámit, natož od cizího člověka dostat pamlsek.
A přesně tohle je případ TERRY - je vycvičená jako ASISTENČNÍ k dětem a starším osobám a pokud ode mě dostane povel "SEDNI", LEHNI", ZŮSTAŇ", "NESMÍŠ", "JDEME" nebo "POZOR AUTO" musí poslechnout na slovo, aby celý výcvik dával smysl a sama TERRY vlastně věděla, co se po ní chce. JESS se okamžitě přizpůsobuje podle TERRY a obě vyčkávají na další povel.
NIKDY NA ŽÁDNÉHO PSA NEVOLEJTE KDYŽ STOJÍTE NA DRUHÉ STRANĚ SILNICE a pod! JE TO VELMI NEBEZPEČNÁ SITUACE!
PŘÁTELÉ - TAK TO ALE OPRAVDU NEFUNGUJE - přestavte si, že místo psa mám vedle sebe dítě!!!
Majitel může mít konkrétní důvod, proč psa chrání před cizím dotykem.
Každý majitel zná svého psa nejlépe, a proto je jeho rozhodnutí o povolení nebo zákazu kontaktu zásadní! Někdy je pes nemocný, prochází stresem nebo může být v rekonvalescenci po úraze, nebo je to "útulkový pes" a jakýkoli cizí kontakt by mohl jeho stav zhoršit. Psi mohou mít i fyzické problémy, které nejsou na první pohled vidět – například bolestivá místa na těle, která by mohla způsobit nepříjemné reakce na dotek. Vždy proto respektujte přání majitele, který rozhoduje na základě toho, co je pro jeho psa nejlepší a bezpečné.
Jak správně přistoupit k cizímu psu.
Pokud se setkáte se psem, kterého byste si rádi pohladili, nejlepší a nejbezpečnější cesta je vždy začít s přímou otázkou na majitele. Jednoduše se zeptejte: „Mohu vám psa pohladit?.“ Majitel vám může dát svolení, případně vám vysvětlí, proč to není vhodné. Pokud vám to majitel povolí, je vhodné nechat psa, aby si vás nejprve očichal a získal tak první dojem. Vhodné je pohybovat se pomalu, neprovádět rychlé pohyby a nikdy nehladit psa po hlavě nebo krku, kde jsou zvláště citliví. Bezpečnější je jemně pohladit psa po boku nebo na zádech, pokud s tím majitel souhlasí.
Důležitost respektu a empatie k cizímu psu.
Psi jsou živé bytosti s emocemi, pocity a preferencemi. Podobně jako člověk nemusí být vždy v náladě na socializaci, i pes může mít den, kdy touží po klidu a nechce být rušen. Respekt vůči psům zahrnuje i respekt vůči jejich hranicím a potřebám a zároveň tak i respekt k jeho majiteli. Tím, že žádáme o svolení, ukazujeme nejen ohleduplnost vůči psům, ale i vůči jejich majitelům, kteří mají zodpovědnost za svého mazlíčka který dbá na jeho bezpečí a pohodu.
KDYŽ VIDÍM venčení psa na vodítku, kde pes táhne svého "páníčka" se strany na stranu, kdy pes venčí majitele a ještě dostane pohlazení a pamlsek za udělání bobku a následně zase majitele vláčí směr jih místo sever, pes "startuje" na ostatní psy /a jedno jestli je to Retríever nebo Border kolie a nebo Jezevčík/ NENÍ NĚCO V POŘÁDKU A VÝCVIK PSA BUĎ NEPROBĚHL ŽÁDNÝ, NEBO HO MEJITEL NATOLIK ROZMAZLIL, že je mu to jedno.
Tím končí můj výklad a děkuji všem pejskařům za respekt a toleranci vůči "nezodpovědným" okolo nás.

Comments